Založ si blog

V akom stave je naše životné prostredie (aj keď nemôžeme povedať, že bez „diagnózy“) a aké dôsledky bude mať súčasný spôsob intolerancie, ak národy budú naďalej ignorovať hroziaci problém zvyšujúcej sa zmeny globálnej klímy Zeme? !

-globálne otepľovanie na Zemi bude mať za následok odvrátenej tváre prírody čoraz vo väčšej a častejšej miere, masové migrácie (ako populačné, tak aj živočíšne), násilie, zvýšených zdravotných rizík a podvýživy.
-budú stúpať negatívne vplyvy aj na populáciu, ako tlaky na zdravie, nespravodlivosť, chudobu, vlny zvýšených  horúčav a zimy (inverzie počasia), požiare, vysýchanie vegetácie, zmeny biodiverzity a iné.
-rapídne poklesnú obnoviteľné zdroje, ako aj množstvo čerstvej vody.

Existuje veľa faktorov, ktoré poškodzujú prirodzenú ekologickú rovnováhu v dnešnom svete (odlesňovanie, konvenčný priemysel, emisie, odpady…). Práve preto by sme nemali pchať hlavu do piesku, ale podniknúť všetky pravdepodobné kroky k úspešnej, čistejšej, zdravšej a lepšej budúcnosti. Súčasná úroveň aktivít je nedostačujúca aby sa zabránilo stále vážnejším dôsledkom zmeny klímy, ktoré majú veľké sociálne, environmentálne a ekonomické dôsledky. Jedným z riešení je prijať ekologické výrobné postupy v rámci ekologizácie vlastného priemyslu (zelený fond životného prostredia). Ďalej je to napríklad zelená chémia, energetická náročnosť a odpady (riadená a štátom kontrolovaná likvidácia priemyselného odpadu a kalov). Musíme sa vydať po ceste k trvalej udržateľnosti a ľudia si musia uvedomiť potrebu obmedzení na Zemi.  
Pevne verím v ochrane životného prostredia, ako súčasť uvedomelosti a verejného záujmu. Nesúhlasím s plytvaním čistého vzduchu a vody na úkor hospodárskeho rastu, so zaťažovaním životného prostredia odpadmi s fabrík (ukladanie a kontaminácia odpadov s minimálnym dôrazom na ochranu a spracovanie), lebo ak si zahraničný investor rozmyslí svoje pôsobenie na Slovenskom trhu, tak nám ostanú iba zanechané haldy odpadov na úkor slovenského poplatníka. Musíme brať väčší dôraz a legislatívny tlak na našich znečisťovateľov, aby verejné pozemky zabraté a kontaminované odpadmi, neboli na úkor nás všetkých a možných ziskov štátu. Budem aj naďalej pracovať na ochrane životného prostredia (podporovať mojou aktívnou prácu environmentalistu súčasného premiéra SR a ministra ŽP SR), podporovať investície do obnoviteľných zdrojov energie a energetickej účinnosti (v prospech energetickej bezpečnosti SR), a chrániť zdravie našej verejnosti a ich bezpečnosť. Vzhľadom na komplexnú povahu problémov súvisiacich so znečistením životného prostredia, by sa jej ochrana mala stať čoraz dôležitejšou agendou sociálnej a hospodárskej politiky krajiny. Aby sa ochrana životného prostredia stala skutočnou výzvou pre nás všetkých, je dôležité, aby samotná spoločnosť určila hranicu (úroveň), odkiaľ by už táto celospoločenská problematika mala byť nielen štatútom nezáujmu a ignorancie, ale súčasťou výchovy, zvykov a povinností. Ochrana životného prostredia by mala začať od nás. Bez vytvorenia vlastného a jednoduchého spôsobu ochrany životného prostredia, neexistuje nič efektívnejšie, ako mať nádej na lepší, usporiadanejší, ekologickejší a ohľaduplnejší  život. Zelený svet môže byť zdravší a rozmanitejší a môžeme znovu obnoviť jej prirodzenú krásu, aby sa budúce generácie mohli tešiť na svet, ktorý je skutočne zelenší, čistejší a zdravší.
Zásadami a odbornými postupmi, na zachovanie udržateľného stavu prírodného prostredia, je možné zvrátiť proces degradácie životného prostredia. Môžeme existovať, konať a rozhodovať zodpovedne. Dnes naše prežitie závisí na tom, ako sa naučíme rešpektovať zákony prírody a prispôsobovať sa tým rozhodnutiam, ktoré sú v súlade udržateľného stavu. Téma udržateľnosti a jeho prvoradý význam spočíva v schopnosti udržať sami seba, čiže prežiť. Prežitie si vyžaduje rozsiahle zmeny, ale niektorí ľudia sa snažia definovať udržateľnosť tak, aby sa zabránilo zmenám. Cieľom udržateľnosti je jasne stanoviť v symbióze, čo je a čo nie je udržateľné. Úsilie chrániť a udržiavať ľudský pokrok s tým posolstvom, aby boli uspokojené nevyhnutné ľudské potreby v súlade s jeho prostredím, a uvedomiť si tie ľudské ambície (prehnané potreby, prečerpané neobnoviteľné zdroje, devastované životné prostredie, odlesňovanie, hubenie biodiverzít, emisie, odpady atď.), ktoré sú jednoducho neudržateľné. Náš život môže byť plnohodnotnejší, môže poskytnúť potešenie, účel a zmysel života, aj bez poškodenia Zemi. Záverom by som ešte uviedol jednu vlastnosť, ktorá čelí veľkému deficitu v našej spoločnosti, a to je tolerancia. Napríklad zákon tolerancie sa zaoberá schopnosťou rôznych organizmov tolerovať zmeny v ich životných podmienok, len ľudstvo je výnimkou.
FBB2

Zbavujeme sa často domácich odpadov vo vlastný „ne/prospech“ a sme si vedomí komplexných dopadov zo spalín a popolov pochádzajúcich práve z týchto odpadov? !

09.01.2017

Sú ctení občania, šetrní Vaši susedia a používajú na vykurovanie príbytku nevhodné, ba čo podozrivé palivo, či dokonca nebezpečný odpad? Zatiaľ na Slovensku sa táto problematika netýka viac »

Efektívne využitie tuhého komunálneho odpadu endotermickým procesom a využitím syntézneho plynu technológiou teplotných fáz „nepriameho tepla“. Koniec éry konvenčných skládok TKO a spaľovania.

12.12.2016

Spoločnosť Elche (Španielsko) vyvinula proces, GREEN technológiu splyňovania komunálnych odpadov na výrobu tepla a elektriny. Spoločnosť navrhla takú technológiu, ktorá eliminuje obligátne viac »

Jeremy Corbyn, labouristi

Corbyn popiera tvrdenia o spolupráci s ŠtB ako "absurdné ohováranie"

20.02.2018 21:30

Podľa neho sú tvrdenia v britských denníkoch "čoraz výstrednejšie a úplne nepravdivé".

Afrín Sýria Kurdi Turecko

Sýrske provládne sily sa krátko po vstupe do Afrínu museli stiahnuť, tvrdia Turci

20.02.2018 20:08

Hovorca Núrí Mahmúd tiež povedal, že provládne sily prichádzajú na pozvanie YPG, aby sa zapojili do obrany Afrínu a priľahlej štátnej hranice pred "nespravodlivou inváziou" z Turecka.

porošenko

Porošenko podpísal zákon o oblastiach podporovaných Ruskom

20.02.2018 20:04

Konflikt na východe Ukrajiny vypukol po tom, čo Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov, a od apríla 2014 si už vyžiadal vyše 10 000 ľudských životov.

Anton Hrnko

Hrnko a Blanár kritizujú dvojjazyčné tabule a značky, Hrnko aj samotný Most-Híd

20.02.2018 20:00

Dvojjazyčné tabule a dopravné značky, s ktorými prichádza minister dopravy Árpád Érsek z Mosta-Híd, sú zbytočné.

Ing. Florián KISS

Pravda nám umožňuje poznávať veci také, aké sú samy v sebe; rozlišovať medzi bezvýznamným a podstatným; medzi tým, čo máme vykonať a čo vykonať nemusíme. Hodnotu človeka nemeriame tou pravdou, ktorá sa stala jeho vlastníctvom, ale námahou, ktorú vynaložil na jej dosiahnutie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 175376x
Priemerná čítanosť článkov: 2972x

Autor blogu