Založ si blog

Desatoro energetickej únie, podpora a príprava na jej budúcnosť, energetické potreby a projekty Európy a prehľad nevyužitých zdrojov EÚ.

Desatoro energetickej únie:
– legislatívny a oficiálny priestor (výzvy na spoľahlivejšie, efektívnejšie a ekologickejšie riešenia, na nové a rýchlo sa rozvíjajúce oblasti energetiky a budovanie neustáleho a silného prepojenia medzi energetikou, životným prostredím a ekonomikou) pre podporu spolupráce a komunikácie medzi rozhodujúcimi sektormi energetiky a spoločnosti. Spolupráca medzi občianskou spoločnosťou a príslušnými inštitúciami energetického a bezpečnostného sektora je dôležitým segmentom úspešnosti projektov energetickej únie. Existujú rôzne spôsoby spolupráce (plánovanej stratégie ovplyvňovania legislatívneho procesu) počnúc konzultáciami s organizáciami občianskej spoločnosti, tvorbou politiky, rozvojom spoločných projektov, organizovaním spoločných akcií až poskytovanie priamych finančných podpôr organizáciám občianskej spoločnosti, verejného a súkromného sektora atď. Celkovým cieľom tohto bodu je navrhovanie konkrétnych riešení pre podporu a zlepšenie smerovania únie v kontexte vnímania spoločnosti.
– vytvoriť v každej krajine centrum pre energetiku (združenie odbornej verejnosti a výskumu, energetická analýza, podpora technického pokroku a školení, rozvoj programov, ktoré dokážu školiť budúcich vedcov na vysokej úrovni a inžinierov pre prácu v energetických oblastiach v prospech budúcnosti krajiny), v rámci decentralizácie vplyvov EÚ a budovania akéhosi pocitu zvrchovanosti jednotlivých krajín únie. Tieto centrá by mali spájať politické, ekonomické, ekologické, technické a právne aspekty energetiky v jednotlivých krajinách únie. Cieľom tohto bodu je robustnejšia podpora výskumu, analýzy využitia energií a koncových spotrebiteľov.
– prioritou Energetickej únie by mala byť okrem iného aj príprava „energetickej budúcnosti“, čiže zoznamu tých najinovatívnejších európskych regiónov (intellectual innovation point energy – IIPE), ktoré budú lídrom v energetickej stabilite a vývoji (budú smerodajným bodom v pokroku, inovácií a konsolidácii podrobných údajov o energetických trhoch únie a tiež budú udávať tie náležité podklady, ktoré bude treba implementovať v rámci energetických legislatív EÚ). Cieľom tohto bodu je pripraviť trhy jednotlivých krajín únie so správnou infraštruktúrou vysoko výkonných obnoviteľných zdrojov. Ďalej poskytnúť decentralizovanú výrobu potrebnú na zabezpečenie našej energetickej budúcnosti.
– technologický pokrok – optimalizácia priemyselných procesov a technológií (prostredníctvom EREPu, pretože ak vyžadujeme konkrétne výsledky, tak sú nevyhnutné aj konkrétne politické opatrenia EÚ a rozhodnutia v jednotlivých štátoch únie). Výskum úrovne energetickej bezpečnosti a vplyvov priemyselných technológií na životné prostredie. Cieľom tohto bodu je udržateľnosť procesu priemyselných postupov, metodika optimalizácie priemyselných prípadov a praktické prevádzkové riešenia v kontexte životného prostredia a zdravia.
– internalizácia odpadov za strategickú surovinu (zvýšenie energetickej bezpečnosti s využitím „domácich“ surovín) v prospech maximalizácie efektivity energetickej bezpečnosti, ochrany prirodzeného prostredia a účinnej minimalizácie narastajúceho odpadu. Cieľom tohto bodu je voľba našej priority a budúcnosti, pretože ak si naozaj chceme zlepšiť svoju situáciu, tak môžeme pracovať na jednej konkrétnej veci (nad ktorou máme priamy vplyv), nad ktorou máme kontrolu mi sami.
– primerané energetické potreby Európy (integrovaná viacúčelová platforma zdrojov energií) technicky realizovateľné. Môžeme vytvoriť udržateľnejšiu, čistejšiu a bezpečnejšiu energetickú platformu EÚ tým, že potreby Európy energie naservírujeme múdro a primerane. Ako? Pod alibizmom ideológie „voľného trhu“ sme v tieni konvencie prežili zopár desaťročí bez účinnej energetickej politiky. Z dôvodu jednoduchej závislosti na dovážanej rope a zachovania benzínu a ďalších ropných produktov, my vlastne nemáme žiadnu adekvátnu energetickú politiku únie (podotýkam nie rôzne formy OZE a iných zelených vstupov). Cieľom tohto bodu je uvedomiť si tú skutočnosť, že základnou príčinou energetickej krízy nikdy nebol nedostatok energie, ale nevedomosť o jej využívaní a použití. A tou nevedomosťou sa stávame do pozície zraniteľného a odkázaného.
– listingový/oficiálny prehľad nevyužitých zdrojov energií v jednotlivých štátoch únie (technické a hospodárske obmedzenia umožňujúce ich nasadenie). Príkladom je uzavretie slučiek energetických systémov regiónov. Cieľom tohto bodu je poukázať na cenné a nevyužité domáce zdroje (zdroje, ktoré máme pod nosom) energií, akým nepochybne sú napríklad poľnohospodárske zdroje na primárnu výrobu elektriny a tepla a ich následné zužitkovanie. Uvediem len krátky príklad, technológie na konverziu hnoja, na spracovanie potravinárskych odpadov (zvyšky tukov a olejov). Ďalej nevyužité zdroje tepelných čerpadiel a podobne
– definovať tie prenosové projekty, ktoré by eliminovali kritické prenosové sústavy v rámci únie. Cieľom tohto bodu je tvorba nových prenosových sústav prostredníctvom miestnych/lokálnych distribučných spoločností. Definovať Energetickú úniu, ako záväzok aj k spoľahlivosti prenosových sústav – chrbtice elektrickej rozvodnej siete EÚ. Uistenie krajín únie, že prenosové sústavy, ktoré poskytujú služby aj pre čistú energiu budú dobudované tak rýchlo a bezpečne, ako je to možné (prenosové sústavy sú obmedzené a obnoviteľné zdroje sa často nachádzajú ďaleko od prenosových uzlov a existujúcich prenosových vedení).
– energetická pomoc (požadované legislatívne schopnosti exekutívy členských štátov únie riadiť energetické zdroje, aby úroveň energetickej únie nebola podmienená politickou vôľou) zmluvnej záruky dlhodobých dodávok energií a špecializovaný tím pre správu a kontrolu údajov.
– globálne energetické hospodárstvo (energeticky náročné odvetvia, závislosť Európy a jeho energetický prechod). Cieľom tohto bodu je vybudovať všeobecný vzťah k úsporám energie v podnikoch, verejnej správe a domácnostiach (ako napríklad emisné ciele, právne predpisy, kontrola a pod.). Správna spotreba a kontrola energie nemusí byť našou prácou na plný úväzok, ale dosiahneme oveľa lepšie výsledky, ak bude súčasťou našej pravidelnej rutiny.
Energetická únia bude pohľadom na budúcnosť samotnej EÚ veľkou skúškou jej schopnosti sa zjednotiť. Ďakujem

Zbavujeme sa často domácich odpadov vo vlastný „ne/prospech“ a sme si vedomí komplexných dopadov zo spalín a popolov pochádzajúcich práve z týchto odpadov? !

09.01.2017

Sú ctení občania, šetrní Vaši susedia a používajú na vykurovanie príbytku nevhodné, ba čo podozrivé palivo, či dokonca nebezpečný odpad? Zatiaľ na Slovensku sa táto problematika netýka viac »

Efektívne využitie tuhého komunálneho odpadu endotermickým procesom a využitím syntézneho plynu technológiou teplotných fáz „nepriameho tepla“. Koniec éry konvenčných skládok TKO a spaľovania.

12.12.2016

Spoločnosť Elche (Španielsko) vyvinula proces, GREEN technológiu splyňovania komunálnych odpadov na výrobu tepla a elektriny. Spoločnosť navrhla takú technológiu, ktorá eliminuje obligátne viac »

Francúzsko rok nový vesty žlté protesty prvé účasť nízk

'Žlté vesty' idú kandidovať do Európskeho parlamentu

23.01.2019 23:23

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov.

USA únia stav prejav výročný Kongres Trump oznámenie

Shutdown trvá už 33 dní: Trumpov prejav v Kongrese len ak bude funkčná vláda

23.01.2019 22:52

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odložila prejav prezidenta o stave únie.

znásilnenie, týranie, týraná žena, útok, plač, zúfalstvo, samovražda

Mladý Bulhar dostal za znásilnenie Nemky (13) mierny trest

23.01.2019 21:04

Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení.

Keňa, teroristický útok, Nairobi, hotel

Počet obetí teroristických útokov bol vlani od roku 2009 najnižší

23.01.2019 20:25

V súčasnosti je za najnebezpečnejšiu krajinu považovaný Afganistan.

Ing. Florián KISS

Pravda nám umožňuje poznávať veci také, aké sú samy v sebe; rozlišovať medzi bezvýznamným a podstatným; medzi tým, čo máme vykonať a čo vykonať nemusíme. Hodnotu človeka nemeriame tou pravdou, ktorá sa stala jeho vlastníctvom, ale námahou, ktorú vynaložil na jej dosiahnutie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 356405x
Priemerná čítanosť článkov: 6041x

Autor blogu