Založ si blog

Aká je hodnota prechodu na udržateľné hospodárstvo v Európe? Legálny a otvorený boj za zachovanie životného prostredia a prírodných zdrojov, ochota, alebo ekonomická vôľa, potenciál zelenej ekonomiky, posilňovanie významu a využiteľnosti odpadov a konvergencia ich potenciálu na zdroje, krátenie vplyvu fosílnych palív a výroby energií z fosílnych zdrojov cestou európskej legislatívy, ambiciózne plány pre energiu, inteligentné riešenia a udržateľnosť.

Nemôžeme študovať temnotu milí priatelia tým, že ju ihneď zaplavíme svetlom. Bohužiaľ som toho názoru, že všetky doterajšie celosvetové úsilia o presadenie environmentálnych a energetických reforiem vyšli do prázdna a dajú sa prirovnať k tým prázdnym slovám, keď niekto prestáva fajčiť na smrteľnej posteli. Dokonca ani platení „ekológovia“ nemajú úprimnú a cieľavedomú snahu vzdať sa všetkých výhod priemyselných technológií, na ktorých sme závislí (sú odrádzaní hojnosťou a tým exaktná diferencia v miere vyvoláva veľké a radikálne rozdiely v náturách a pohľadoch jednotlivcov). Ale možno, že je to len hrubý a subjektívny názor autora publikácie a myšlienky o novo nadobudnutých „talentoch“ na ochranu globálneho životného prostredia a spolupráce. Na rozdiel od „ekológov, energetikov a talentoch priemyselného rozmachu“ tvrdím, že príroda nie je v pokoji (čo aj v posledných rokoch nám vo výraznej miere dáva najavo) a nedokáže udržať tú druhovú rovnováhu (symbiózu), ktorá zaručuje prežitie druhov na planéte (otázka vyváženej biodiverzity a ekosystémov). Chýba mi v hierarchii legislatívnej snahy o ochranu ŽP konkrétne verejné rozhodnutie zamerané na zlepšenie stavu nášho prirodzeného prostredia (progresívna politika udržateľného rastu PPUR). Od verejného rozhodnutia očakávam akúsi platformu k zodpovednému a fakultatívnemu prístupu obyvateľstva k stavu nášho okolia. Väčšina škôd spôsobená na našej planéte, je dôsledkom našej vlastnej nevedomosti a ješitnosti. Snažím sa aj v spolupráci s oddanými jedincami nájsť tú správnu hodnotovú myšlienku ľudí a zistiť, kedy sú ochotní zbaviť sa syndrómu nekontrolovateľnej osobnej a priemyselnej hojnosti. Priemyselnú hojnosť by som definoval, ako morálna podvýživa a zneužívanie priemyselného a technologického rozmachu samozrejme vplyvom osobnej hojnosti a na druhej strane by som rád videl jej kultúru, ktorá by mala byť o schopnosti ukladať, meniť a zlepšovať všetky nápady tohto nášho rastu. Vidím to osobne asi tak, že keby sa majetok každého nás používal na sanáciu degradovaného prostredia, tak by sme ináč pristupovali a zaobchádzali s našim prirodzeným prostredím. … príroda takmer s určitosťou pracuje na tom princípe, že kombinuje šancu s nutnosťou a náhodu s determinizmom … Hlavné výzvy, presvedčenie a práca environmentalistu musia plynúť spolu z nedostatkami a rýchlo zhoršujúcou sa kvalitou životného prostredia. Ak chceme zvládnuť nápor prúdu problematík životného prostredia a ich riadenie, tak urýchlene musíme prijať opatrenia k nevyhnutným investíciám do životného prostredia a zmien v technológiách priemyslu. Pre tých, ktorí ignorujú túto nevyhnutnú potrebu zmien jedna zlá správa, medzinárodná ekonomická integrácia a globalizácia tlačí stále prísnejšími environmentálnymi požiadavkami na tie spoločnosti, ktoré sa chcú uplatniť v hierarchii partnerov medzinárodného obchodu a potenciálnych trhov vo svete.
Vývoj jednotlivých odvetví priemyslu, energetiky, poľnohospodárstva, dopravy, cestovného ruchu, stavebníctva a urbanizácie, silne ovplyvňuje znečisťovanie životného prostredia a degradáciu obnoviteľných prírodných zdrojov. Investície do technológií v priemysle v kontexte ochrany životného prostredia neznamenajú rýchle a nekontrolovateľné zmeny, ale nevyhnutné investície pre udržateľný rozvoj. Nevyhnutné investície v oblasti politiky životného prostredia a technologického pokroku by mali byť upriamené na znižovanie znečistenia toxickými emisiami (agresívny priemysel) a ochrany prirodzeného prostredia (ekosystémy a biodiverzita). Pre dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja v zachovaní prirodzenej obnovy obnoviteľných zdrojov a ochrany nášho prostredia, je potrebné kombinovať a harmonizovať (vedeckým spôsobom) sociálno-ekonomické a environmentálne faktory v každej etape jednotlivých sektorov exekutívy, ako aj spoločnosti. Ochranu životného prostredia a zdrojov je potrebné považovať za základný cieľ a dôležitý obsah neoddeliteľného procesu vývoja. Aj keď budúci vývoj bude v rozhodujúcej miere závisieť na energiách a priemyslu, nesmieme zabudnúť na naše zdravie a každodenné prežitie (spoľahlivé, bezpečné a šetrné k životnému prostrediu). Záverom asi toľko, že nikto nebude chrániť to, o čo sa nestará a nikto sa výraznejšie nebude starať o to, čo ešte nikdy nezažil. Otázkou je, že dokedy budeme akýmkoľvek spôsobom rešpektovať umiestnenie politiky nad morálku a naše túžby hojnosti nad zodpovednosť (sústrediť sa na všetky spoločenské diania autonómne, integrovane a dôstojne). V najbližších publikáciách milí priatelia by som Vás veľmi rád informoval o mojom (aby moje publikácie neboli LEN o teoretickej rovine, ale aj o racionálnych návrhoch smerovaných k dynamizácii našej energetickej bezpečnosti) návrhu na Energetický informačný systém v rámci politiky energetickej bezpečnosti SR.

Zbavujeme sa často domácich odpadov vo vlastný „ne/prospech“ a sme si vedomí komplexných dopadov zo spalín a popolov pochádzajúcich práve z týchto odpadov? !

09.01.2017

Sú ctení občania, šetrní Vaši susedia a používajú na vykurovanie príbytku nevhodné, ba čo podozrivé palivo, či dokonca nebezpečný odpad? Zatiaľ na Slovensku sa táto problematika netýka viac »

Efektívne využitie tuhého komunálneho odpadu endotermickým procesom a využitím syntézneho plynu technológiou teplotných fáz “nepriameho tepla”. Koniec éry konvenčných skládok TKO a spaľovania.

12.12.2016

Spoločnosť Elche (Španielsko) vyvinula proces, GREEN technológiu splyňovania komunálnych odpadov na výrobu tepla a elektriny. Spoločnosť navrhla takú technológiu, ktorá eliminuje obligátne viac »

Vodná stopa – je naša krajina vhodná k hospodárskym aplikáciám/teóriám plynúcich zo zmeny podnebia aj za cenu prekročenia hraníc bezpečnosti a limitu zdrojov?

12.10.2016

Podpora domáceho hospodárstva má celkom iný význam pre väčšinu ľudí v bohatých/privilegovaných častiach Sveta, než v rozvojových častiach zabudnutého sveta. To, načo by sme chceli v tejto viac »

Trump

Päť výziev Donalda Trumpa

21.01.2017 11:00

Donald Trump si neprebral len kľúče od Bieleho domu. Nemá na pleciach iba osud Ameriky. Je najmocnejší človek na svete, ako sa tradične hovorí prezidentovi USA.

Jammeh

Porazený prezident Gambie potvrdil, že je ochotný odstúpiť

21.01.2017 09:58

Dlhoročný gambijský prezident Yahya Jammeh potvrdil v televíznom príhovore, že je ochotný vzdať sa moci a ukončiť tak politickú krízu, ktorú vyvolalo jeho odmietanie uznať výsledky decembrových prezidentských volieb pre údajné nezrovnalosti.

autobus, Taliansko

Pri nehode autobusu s maďarskými školákmi zomrelo v Taliansku 16 ľudí

21.01.2017 09:38

Piatkovú nehodu autobusu, ktorý prevážal maďarských školákov, neprežilo 16 ľudí. Autobus havaroval pri talianskej Verone.

Taliansko, lavína

Zo zasypaného hotela v Taliansku vytiahli ďalších štyroch preživších

21.01.2017 09:15

Z trosiek lavínou zasypaného hotela v strednom Taliansku záchranári vyslobodili ďalších štyroch živých ľudí, čo zvyšuje počet zachránených na deväť.

Ing. Florián KISS

Pravda nám umožňuje poznávať veci také, aké sú samy v sebe; rozlišovať medzi bezvýznamným a podstatným; medzi tým, čo máme vykonať a čo vykonať nemusíme. Hodnotu človeka nemeriame tou pravdou, ktorá sa stala jeho vlastníctvom, ale námahou, ktorú vynaložil na jej dosiahnutie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 134440x
Priemerná čítanosť článkov: 2318x

Autor blogu