Založ si blog

Trvalo udržateľná výroba, rozvoj a efektívne využitie dreva, presadzovanie bezpečnosti a zlepšenie prístupu k čistým energiám, podpora ekologického a hospodárskeho rastu, investície do trvalo udržateľného lesného hospodárstva, do sľubných technológií a „energie budúcnosti“, ktoré vo viacerých prípadoch zjavne nemajú nič spoločné s ochranou ŽP a zdravím obyvateľstva

„Investícia do lesov je poistná zmluva pre našu planétu (budúcnosť patrí tým, ktorí dávajú novej generácie, dôvod na nádej)“. Vzhľadom k tomu, že lesy sú dôležité pre prežitie a blaho súčasných a budúcich generácií, si dnes pripomíname medzinárodný deň lesov a ústrednou témou pre rok 2017 je lesy a energie (výhody a riziká), pričom lesy sú hybnou silou prírody! Sú najväčším zdrojom obnoviteľnej energie na svete, ktoré poskytujú ľuďom palivové drevo na vykurovanie domov, varenie jedla a vody. Lesy nám vždy poskytovali drevo na účely varenia a kúrenia po tisíce rokov, ale bohužiaľ situácia za posledné roky mení v základoch vzťah medzi lesmi a energiou, viac ako inokedy. Okrem rizík úniku obrovského a neriadeného množstva skleníkových plynov do ovzdušia, sa tu vynárajú stále nové a sofistikovanejšie riziká, akým sú napríklad rast svetovej populácie a doslovný konkurenčný boj o pôdu! Vieme, že lesy pokrývajú tretinu zemského povrchu (aj keď sa tento pomer deň čo deň zmenšuje) vykonávajúc životne dôležité funkcie po celom Svete (okrem regulácie teploty na planéte zabezpečujú lesy napríklad rovnováhu/symbiózu kyslíka, oxidu uhličitého a vlhkosti vo vzduchu). Ďalej pokrývajú asi 31 percent svetovej výmery pôdy. Lesy sú najviac biologicky rozmanité ekosystémy na Zemi, ktoré sú domovom viac ako 80% (čiže väčšiny biodiverzity na Zemi) suchozemských druhov zvierat, rastlín a hmyzu. Poskytujú tiež možnosti zamestnanosti a bezpečnosti pre komunity závislé od lesov a spracovania dreva (približne 1,6 miliardy ľudí – vrátane viac ako 2.000 pôvodných kultúr – sú závislé na lesoch v kontexte živobytia). Napriek všetkým týmto nevyčísliteľným ekologickým, ekonomickým, sociálnym a iným hodnotám, globálne odlesňovanie pokračuje alarmujúcim tempom – 13 miliónov hektárov lesa je každoročne zničených. Aj v tento deň lesov by malo byť zavedeným gestom škôl a politických predstaviteľov vysadiť symbolicky stromček symbolizujúc tým snahu a odhodlanie na ochranu a tvorbu lesa. Záverom asi toľko ku technológiám z biomasy, že ich hlavným zdrojom sú stále „plodiny“ z lesov a plantáži, takže ostávame s očakávaním takých technológií, ktoré dokážu využiť a spracovať širšie spektrum materiálov, akým sú napríklad morské riasy. Bude nevyhnutný a rýchly progres vo výskume nových technológií obnoviteľných zdrojov energie, ktoré budú vyžadovať menej pôdy a vody. Záverom každého dňa nesmieme zabudnúť na stromy, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v toľkých aspektoch nášho každodenného života a zároveň si položiť odbornú otázku, smerovanú na naše „štátne a exekutívne inštitúcie“…má napríklad Slovensko v jeho zákonných ustanoveniach moratórium na výrub stromov?. „To, čo spôsobujeme lesom a vôbec našej prirodzenej zeleni na Svete je len zrkadlovým odrazom toho, čo si spôsobujeme navzájom“.

Zbavujeme sa často domácich odpadov vo vlastný „ne/prospech“ a sme si vedomí komplexných dopadov zo spalín a popolov pochádzajúcich práve z týchto odpadov? !

09.01.2017

Sú ctení občania, šetrní Vaši susedia a používajú na vykurovanie príbytku nevhodné, ba čo podozrivé palivo, či dokonca nebezpečný odpad? Zatiaľ na Slovensku sa táto problematika netýka viac »

Efektívne využitie tuhého komunálneho odpadu endotermickým procesom a využitím syntézneho plynu technológiou teplotných fáz „nepriameho tepla“. Koniec éry konvenčných skládok TKO a spaľovania.

12.12.2016

Spoločnosť Elche (Španielsko) vyvinula proces, GREEN technológiu splyňovania komunálnych odpadov na výrobu tepla a elektriny. Spoločnosť navrhla takú technológiu, ktorá eliminuje obligátne viac »

Vodná stopa – je naša krajina vhodná k hospodárskym aplikáciám/teóriám plynúcich zo zmeny podnebia aj za cenu prekročenia hraníc bezpečnosti a limitu zdrojov?

12.10.2016

Podpora domáceho hospodárstva má celkom iný význam pre väčšinu ľudí v bohatých/privilegovaných častiach Sveta, než v rozvojových častiach zabudnutého sveta. To, načo by sme chceli v tejto viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

Ing. Florián KISS

Pravda nám umožňuje poznávať veci také, aké sú samy v sebe; rozlišovať medzi bezvýznamným a podstatným; medzi tým, čo máme vykonať a čo vykonať nemusíme. Hodnotu človeka nemeriame tou pravdou, ktorá sa stala jeho vlastníctvom, ale námahou, ktorú vynaložil na jej dosiahnutie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 174660x
Priemerná čítanosť článkov: 2960x

Autor blogu