To fakt ležíme v srdci „Európskeho“ odpadu-nevieme si poradiť s vlastným odpadom? !

12. januára 2013, Ing. Florián KISS, Ekológia-hospodárstvo a životné prostredie

Vážení čitatelia, položili sme si už niekedy úprimne otázku ohľadne ochrany životného prostredia a zdravia našej budúcej generácie: prečo je naše malé a prekrásne Slovensko obklopené odpadmi a PET obalmi? Alebo fungujeme na princípe, že „trocha odpadu vyhodím, veď to sa stratí“?!

Predošlé vlády, mimovládne organizácie, ochranári a parazitné zoskupenie GREENPACE deklarovali vôbec niekedy snahu riešiť TENTO závažný problém devastácie zdravia budúcich generácií minimálnymi a osobitnými legislatívnymi opatreniami zameranými práve na vznik odpadových obalov?!

Osobitné legislatívne opatrenia sú možnosti jednotlivých členských štátov EÚ riešiť jednotlivé sublegislatívne zmeny MIMO rámca EÚ smerníc a tým napríklad prispieť ku konkrétnym opatreniam na zamedzenie šírenia odpadového „folklóru“ naprieč Slovenskom!

Tieto opatrenia dokazujú, že sa mnohé environmentálne vyspelejšie členské štáty EÚ nezameriavajú len na povinné kopírovanie legislatívy EÚ a splnenie nevyhnutných cieľov zhodnocovania, ale v záujme ochrany životného prostredia svojich občanov prijímajú bežne aj rôzne špecifické legislatívne a ekonomické kroky podporujúce prevenciu.

Napríklad PET fľaše by sa mohli vykupovať tak ako iný kovový a nekovový odpad. Následne by sa tento odpad spracoval na Slovensku a použil ako alternatívna surovina k ďalšiemu spracovaniu na produkt, kde by predstavoval určité daňové zvýhodňovanie oproti dovážaným a vyrábaným surovinám. Pokiaľ budú nové dovážané produkty, suroviny a polotovary lacnejšie ako zavedenie systému návratu odpadu do obehu výroby-recycling, tak odpady budú našou apokalypsou. Riešenie je v jednoznačnej cenovej a daňovej diverzifikácii základných surovín používaných pre výrobu obalov a samozrejme na hotové dovážané produkty (obaly, polotovary a suroviny).