Je ľudstvo schopné sa postaviť v tvár tej etiky, ktorá „ruší“ jej výsostnú nadradenosť? Etika životného prostredia je tou správnou koncepciou na vnímanie a zmiernenie problematiky prostredia? Zodpovednosť ľudstva voči životnému prostrediu sa rozširuje, alebo stráca?

3. apríla 2014, Ing. Florián KISS, Celospoločenské konzekvencie Ekológia-hospodárstvo a životné prostredie Environmentalistika-odpadové hospodárstvo-priemyselný odpad zelená ekonomika

Etika životného prostredia (environmentálna etika) je založená na koncepte ľudskej zodpovednosti za zachovanie života na Zemi, prírodných zdrojov a biodiverzity. Environmentálna etika je odvetvie filozofie a životného prostredia, ktorá študuje na báze etického vzťahu medzi ľuďmi a životným prostredím. Environmentálna etika verí v existenciu etického vzťahu medzi ľuďmi a prírodným prostredím. Filozofický princíp environmentálnej etiky zdieľa názor, že ak ľudské bytosti sú súčasťou spoločnosti,  tak potom aj rastliny a zvieratá sú súčasťou našich životov. V čom tkvie jednoduchý princíp tejto etiky? V tom, že všetky formy života na Zemi majú právo žiť. Tým, že ľudstvo si toto právo vyhradzuje na svoju stranu a ničí prírodu (svoje vlastné okolie), pripravujeme ostatné formy života o ich právo na život. Táto bytostná nerovnováha v „prírode“ (v prostredí), ktorú sme spôsobili a denno-denne narúšame sa chystá taktiež narušiť náš život. Čo tým chce autor naznačiť? Aj etika ľudí deklaruje rovnaké stanovisko, že naše správanie by malo byť založené na súbore etických hodnôt, ktoré riadia náš prístup k ostatným živým bytostiam (v prípade environmentálnej etiky) v prírode. Preto je nevyhnutné, aby každý človek rešpektoval a ctil všetky živé bytosti a svoje jedinečné okolie. Ľudské bytosti sú považované za najinteligentnejšie druhy žijúce na zemi. Len čo s tou nadradenosťou a inteligenciou, ak ľudia nie sú schopní chovať sa ekologicky a patrične k svojmu vlastnému ekosystému? Práve preto záujem o filozofiu životného prostredia stále rastie a environmentálna etika dáva priestor ľudstvu na nové spôsoby, ako posúdiť a pochopiť problematiku životného prostredia. Musíme si uvedomiť, že iba ľudské bytosti majú k dispozícii priame morálne povinnosti vrátane tých, ktoré by mali byť s ohľadom na životné prostredie. Environmentálna etika sa týka a bude týkať formulovaniu našej morálnej povinnosti v oblasti životného prostredia a bude musieť nás informovať o zmenách v politických úsiliach o zmiernenie environmentálnych problémov. Verím, že aj zo strany vlády SR bude súčasťou práce etiky životného prostredia vytvoriť maximálny priestor odbornosti v prospech súčasnej problematiky prostredia a zdrojov. Etika sa musí stať postmodernou.
FBB2