Vodná stopa – je naša krajina vhodná k hospodárskym aplikáciám/teóriám plynúcich zo zmeny podnebia aj za cenu prekročenia hraníc bezpečnosti a limitu zdrojov?

12. októbra 2016, Ing. Florián KISS, Celospoločenské konzekvencie Eenergetická únia efektivita a náročnosť Ekológia-hospodárstvo a životné prostredie hospodársky rast Iné Ostatné hodnoty sú niekedy "viac"! zelená ekonomika

Podpora domáceho hospodárstva má celkom iný význam pre väčšinu ľudí v bohatých/privilegovaných častiach Sveta, než v rozvojových častiach zabudnutého sveta. To, načo by sme chceli v tejto chvíli apelovať v rámci rozvoja a napredovania ochrany ŽP, ekológie a obnoviteľných zdrojov našej planéty, je prirodzený zdroj vody. Minule sme zahliadli s veľkou vervou vo večerných spravodajstvách, že dôsledkom zmeny klímy bude aj naše podnebie Slovenska vhodné pre pestovanie bavlny. Boli by sme radi, keby pri takýchto zámeroch aj konkrétnych spoločností, ale aj médií, boli informácie pre ctenú verejnosť komplexné (viete, koľko vody je potrebné na produkciu našej každodennej stravy, ošatenia, hygieny, energie a pre priemysel? Je to prekvapivé množstvo a keď ste ozaj zvedavý, tak si vyhotovte vodnú stopu-je to miera toho, koľko vody v skutočnosti spotrebujeme). Čo si vyžaduje pestovanie bavlny a aký zdroj je vlastne voda na našej planéte? Voda, milí priatelia je obnoviteľný, ale konečný/limitovaný zdroj našej planéty. Ak by sme chceli byť celkom presný/matematický, tak tento limit je umocnený aspektmi, ako znečistenie, rast populácie, otepľovania planéty a skutočnosť, že existujú sezónne a geografické rozdiely v dispozícii množstva vody na našej planéte. Ukazovateľom, hlavne v individuálnom ponímaní, tejto problematiky je vodná stopa. Vodná stopa je vlastne akousi mierou prostriedkov ľudstva k objemu spotrebovanej, ale aj znečistenej vody (s možnosťou sledovania individuálnej, lokálnej a inej miery spotreby vody-všetkej aj tej, ktorá sa využíva v priemysle). Vodná stopa má tri zložky: zelenú, modrú a šedú. Zelená stopa predstavuje vodu zo zrážok uloženú v koreňovom pôdnom fonde a ráta sa s odparovaním. Modrá stopa predstavuje vodu z povrchových a podzemných zdrojov, kde sa ráta taktiež s čiastočným odparením. Šedá stopa predstavuje množstvo sladkej vody k asimilácii znečisťujúcich látok vypúšťaním potrubím, alebo iným rozptýlením. Spoločne tieto zložky poskytujú ucelený obraz (priamu aj nepriamu spotrebu) o využívaní zdrojov spotrebovanej vody, či sa jedná o dažďovú, podzemnú alebo vodu potrebnú k asimilácii znečisťujúcich látok. Preto náš názor je, že problémy s vodou často úzko súvisia so štruktúrou globálnej ekonomiky daného štátu, regiónu alebo oblasti. Preto nielen vlády (ale predovšetkým), ale aj spotrebitelia, podniky a komunity občianskej spoločnosti môžu hrať významnú úlohu v dosahovaní lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi. Ak si niekto myslí, že vodná stopa je len akýmsi prvkom propagandy a utópie, tak vedzte, že vodná stopa bude/je pevným referenčným rámcom (od jednotlivcov cez obchodných manažérov až po úradníkov verejnej správy), ktorý bude nápomocným prvkom, byť efektívnejším a udržateľnejším v kontexte využívania zdrojov vody a oceniť samotnú úlohu vody v našich životoch. Záverom nám ostáva sa spýtať nášho svedomia, je ľudský život udržateľný?