Zbavujeme sa často domácich odpadov vo vlastný „ne/prospech“ a sme si vedomí komplexných dopadov zo spalín a popolov pochádzajúcich práve z týchto odpadov? !

9. januára 2017, Ing. Florián KISS, Celospoločenské konzekvencie Eenergetická únia efektivita a náročnosť Ekológia-hospodárstvo a životné prostredie Environmentalistika-odpadové hospodárstvo-priemyselný odpad Iné Ostatné hodnoty sú niekedy "viac"! Vnímanie cez prizmu "teórie" zelená ekonomika

Sú ctení občania, šetrní Vaši susedia a používajú na vykurovanie príbytku nevhodné, ba čo podozrivé palivo, či dokonca nebezpečný odpad? Zatiaľ na Slovensku sa táto problematika netýka kompetentných úradov, ale napríklad v Českej republike to vyriešili rázne. Od januára 2017 platí novela zákona o ochrane ovzdušia, ktorá umožní úradom kontrolovať, čím to vlastne ľudia kúria. Aj keď na Slovensku sa toho v exekutíve (pre ľudí) už toho povedalo veľa, ale bohužiaľ v tejto oblasti platí všetko po starom, čiže Slovenská inšpekcia životného prostredia kontroluje čistotu ovzdušia a vypúšťanie splodín, no len z komínov fabrík a závodov (aj to podľa „príslušnosti“). Aj keď spaľovanie domácich odpadov (vo veľkej miere aj nebezpečných) sa nám môže javiť, ako bezstarostná a rýchla forma ich likvidácie, v žiadnom prípade to tak nie je. Spaľovaním odpadových materiálov vytvárame množstvo veľmi jedovatých látok, ktoré sa dostávajú vo forme spalín do ovzdušia a následne ohrozujú naše zdravie a zdravie ostatných obyvateľov (aj susedov). Legislatíva a zákony, ktoré dávajú „zelenú“ rôznym a pochybným druhom alternatívnych palív, boli šité horúcou ihlou a BEZ odbornej verejnosti. Tak si rýchlo definujme, čo rozhodne do portfólia domácich palív, ALE ani alternatívnych palív v priemysle nepatrí/nemalo by patriť: všetky druhy plastov (PP, PET, PES, PVC atď.), polyamidy, jednorázové plienky, chemicky ošetrené drevo (mnohé výrobky z dreva sú ošetrené jedovatými chemikáliami, aby sa zabránilo ich hnilobe), nápojové kartóny a obaly, celofarebné letáky a prospekty, pneumatiky a gumené produkty, drevotrieska, nebezpečné odpady (napríklad zbytky liekov, farieb, batérie a iné) a ani BRO-biologicky rozložiteľný odpad. Neotravujme a nedegradujme si zbytočne navzájom život, ak nechceme sebe, svojim deťom či susedom doslova otravovať život, mali by sme upustiť od spaľovania odpadov v domácich peciach, kotloch a na záhradách, ale aj v priemysle. Nielen preto, že je to zakázané, ale najmä preto, že tým nekontaminujeme jednotlivé zložky životného prostredia (karcinogénne spaliny sa môžu ľahko dostať do potravinového reťazca), nepoškodzujeme ľudské zdravie a triedením odpadov a ich kompostovaním šetríme prírodné zdroje a umožňujeme materiálové zhodnocovanie odpadov.