Založ si blog

„Optimizmus“ našej Zeme v kontexte stavu prírody, svedomie nášho priemyslu, snahy environmentálnej a odbornej verejnosti, uvedomelosť a presvedčenie ľudstva o bode zvratu.

My ľudia ovládame prírodu nie silou, ale pochopením a presvedčením. Príroda, aj keď sa na ňu pozerám z najvyššej veže fantázie, zostáva pre mňa, rovnako ako pre toľko ľudí z môjho okolia, veľkou a otvorenou knihou múdrosti. Vo svete, v ktorom sú dominantné štruktúry poškodzovania života na Zemi, je nevyhnutná potreba ľudstva realizovať viac zo svojho obrovského potenciálu uvedomelosti a vytvárania tých alternatívnych a moderných modelov, ktoré sú pre náš život podporujúce, nevyhnutné a celistvé. Neopakujme našou sivou každodennosťou to, čo už príroda urobila tak dokonale. Nikto si nemôže trvalo privlastniť viac na tejto zemi, ako stačí udržať svojim duchom. Príroda nepozná zničenie, len zmenu a príroda nie je len technický alebo ekonomický zdroj a ľudské bytosti nie sú len čísla. Som hlboko presvedčený, že v otázke vývoja priemyslu, prechodu z konvenčných technológií na modernejšie (ohľaduplnejšie voči zdraviu a nášho prirodzeného prostredia), znižovania emisií, surovinovej a energetickej náročnosti, odpadov a celkového pohľadu na ochranu životného prostredia, existujú optimistické spôsoby prepojenia potrieb a presvedčení na úrovni exekutívy, legislatívy, diplomacie a obyvateľstva. K týmto slovám pripájam, aspoň pre moju osobu, veľmi presvedčivú a mnohovravnú myšlienku: existuje len jeden spôsob, ako dosiahnuť šťastie na tejto Zemi, a to je mať buď „čisté“ svedomie, alebo nemať vôbec žiadne. Zámerne som slovíčko čisté vtesnal do úvodzoviek, pretože v súčasnej a modernej dobe, keď dominuje a prevláda trend chamtivosti a súťaživosti, ide sa vo väčšine LEN cez… Chcel som touto myšlienkou apelovať na tú skutočnú podstatu stavu aj v priemysle, ktorá je príznačná pre ekonomickú samoľúbosť a vyspelosť. Pokiaľ ľudia nebudú presvedčení o závažnostiach svojich krokov a rozhodnutí, tak naša snaha smerovaná k trvalej udržateľnosti bude veľmi spletitá a nedocenená. Pokiaľ snahy environmentálnej a odbornej verejnosti budú naďalej podkopávané dotáciami na ropný a plynárenský priemysel, budú všetky moderné zdroje a vývojové snahy vnímané, len ako „zbytočné“ a finančne protikladné opatrenia v kontexte konvenčného priemyslu. Priemysel je chápaný, ako platforma fosílnych palív, konvenčných technológií a lacnej konkurencieschopnosti pochádzajúca z 19.storočia (fosílne palivá BOLI predpokladom pre zrodenie novej a vyspelejšej doby, ale NIE predpokladom jej večnosti. Ekonomika a hospodárstvo sa snažili svoj rast urýchliť a tým došlo k masívnemu nárastu využívania prírodných zdrojov a tomu adekvátnemu znečisťovaniu), pričom je skromnosť a márnotratnosť priemyselníkov (tej najvyššej vrstve konzumnej spoločnosti- pozrime sa na ekologické stopy ľudskej populácie, kde niet pochýb o tom, že ich relatívne bohatstvo určuje, koľko energie a zdrojov spotrebujú a koľko znečistenia vytvárajú) o to modernejšia. Populačná explózia a všetko s tým spojené, vrátane priemyselnej a poľnohospodárskej činnosti, urýchľuje zmenu klímy.
Kde sa stráca uvedomelosť, pocit spolupatričnosti, empatie, ochrany a presvedčenia u tých ľudí, ktorí vo výraznej miere ovplyvňujú naše životy a vývoj nášho prirodzeného prostredia? Aká doba a aké spolky by sa mali ešte kreovať v tej našej spoločnosti, aby sme konečne všetci pochopili varovnú „hodinu dvanástu“ v napredovaní bezpečnosti a zdravia našej budúcnosti?! Ja osobne vnímam tento stav prírody a nášho prostredia (v kontexte priemyslu), ako odpoveď pre očistu planéty od „škodlivých“ prvkov, ktoré ničia dobré spolu so „zlým a škaredým“. História ukázala aj dokázala, že civilizácia v počte vzrástla prilepená k svojim základným hodnotám/statusu (konzumu a spotrebe) a pritom tváriac sa neuvedomene rúti do záhuby, pretože sa nedokáže zmeniť. Existuje bod zvratu…zmena človeka a bezpečné limity v priemysle.

Zbavujeme sa často domácich odpadov vo vlastný „ne/prospech“ a sme si vedomí komplexných dopadov zo spalín a popolov pochádzajúcich práve z týchto odpadov? !

09.01.2017

Sú ctení občania, šetrní Vaši susedia a používajú na vykurovanie príbytku nevhodné, ba čo podozrivé palivo, či dokonca nebezpečný odpad? Zatiaľ na Slovensku sa táto problematika netýka viac »

Efektívne využitie tuhého komunálneho odpadu endotermickým procesom a využitím syntézneho plynu technológiou teplotných fáz “nepriameho tepla”. Koniec éry konvenčných skládok TKO a spaľovania.

12.12.2016

Spoločnosť Elche (Španielsko) vyvinula proces, GREEN technológiu splyňovania komunálnych odpadov na výrobu tepla a elektriny. Spoločnosť navrhla takú technológiu, ktorá eliminuje obligátne viac »

Vodná stopa – je naša krajina vhodná k hospodárskym aplikáciám/teóriám plynúcich zo zmeny podnebia aj za cenu prekročenia hraníc bezpečnosti a limitu zdrojov?

12.10.2016

Podpora domáceho hospodárstva má celkom iný význam pre väčšinu ľudí v bohatých/privilegovaných častiach Sveta, než v rozvojových častiach zabudnutého sveta. To, načo by sme chceli v tejto viac »

boeing

Boeing otvorí svoju prvú továreň v Európe. V Británii

25.02.2017 23:49

Americký výrobca lietadiel Boeing otvorí v Británii továreň na súčiastky a chystá sa do nej investovať 20 miliónov libier.

polícia, vyšetrovatelia, Malajzia, Kim Čong-nam

Malajzia pohrozila zatykačom na severokórejského diplomata

25.02.2017 19:51

Malajzijská polícia oznámila, že vydá zatykač na severokórejského diplomata, ak odmietne spolupracovať v prípade útoku na Kim Čong-nama.

Nemecko, polícia

V Heidelbergu narazil muž autom do ľudí, jeden zo zranených zomrel

25.02.2017 19:24, aktualizované: 22:00

Polícia v Nemecku postrelila muža, ktorý v sobotu zjavne zámerne nabúral autom do chodcov v juhozápadnom meste Heidelberg.

SNS? Janusek, Stefanov

Začína sa súdny proces v kauze 'nástenkového tendra'

25.02.2017 18:26

V stredu 1. marca sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začína pojednávanie v kauze takzvaného „nástenkového tendra“.

Ing. Florián KISS

Pravda nám umožňuje poznávať veci také, aké sú samy v sebe; rozlišovať medzi bezvýznamným a podstatným; medzi tým, čo máme vykonať a čo vykonať nemusíme. Hodnotu človeka nemeriame tou pravdou, ktorá sa stala jeho vlastníctvom, ale námahou, ktorú vynaložil na jej dosiahnutie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 137616x
Priemerná čítanosť článkov: 2373x

Autor blogu