Čas na skutočné činy – prípad politiky trvalo udržateľnej energetiky. Prejavuje sa veľký nedostatok súkromných investícií do projektov týkajúcich sa nízkych emisií uhlíka a energetickej infraštruktúry.
Energetická bezpečnosť, sociálna spravodlivosť a zmiernenie vplyvov na životné prostredie. Stabilný vývoj, cenovo dostupné a ekologicky citlivé energie – tieto tri ciele
predstavujú „trilemma“ – komplex pretkaných väzieb medzi verejnými a súkromnými subjektmi, vládou a regulačným úradom, hospodárskych a sociálnych faktorov, národných zdrojov, životného prostredia a individuálneho správania. Účinné a efektívne riadenie primárnej energie ako prioritný aspekt energetickej bezpečnosti SR a kontextom väzieb medzi verejnými a súkromnými subjektmi. Ekonomickosť pomeru dodávok energie z domácich i zahraničných zdrojov, spoľahlivosť energetickej a prenosovej infraštruktúry, schopnosť a akčnosť zúčastnených energetických spoločností vyhovieť súčasným aj budúcim dopytom v rámci krajiny. V ponímaní sociálnej spravodlivosti sa jedná o infraštruktúru a ekonomickú dostupnosť dodávok energie v rámci obyvateľstva. Zmiernenie vplyvov na životné prostredie zahŕňa dosiahnutie rozvoja dodávok energie z obnoviteľných, klimaticky kompatibilných a iných nízkouhlíkových zdrojov. Zákonodarcovia by mali vytvoriť také efektívne, dlhodobé, prístupné, predvídateľné a transparentné politické podmienky, ktoré by umožnili dosiahnuť energetickej udržateľnosti doma a vo svete. Menej dôležitým a rozhodujúcim by malo byť aj vzdelávanie spotrebiteľov a zvyšovanie ich povedomia. Mal by sa tiež nastaviť regulačný rámec pre progresívne energetické tarify ako súčasť a prostriedok energetickej účinnosti k znižovaniu celkových nákladov na energiu, zaviesť daňové úľavy na energiu efektívnych zariadení (o DPH alebo dovozného cla), alebo investície smerujúce na zvýšenie energetickej účinnosti (zníženie sadzby DPH). Len s jasne definovanou, súdržnou a predvídateľnou energetickou politikou, bude energetika môcť
mobilizovať svoje prírodné a ľudské zdroje, financie a technológie potrebné na realizáciu udržateľného energetického systému.
Odporúčané opatrenia pre vládu:
– vytvoriť dlhodobú víziu s náročnými, ale reálnymi cieľmi
– realizovať technologicky neutrálne a riadené politické rámce
– integrovať dlhodobú energetickú politiku s cieľmi kritických priľahlých politík
– zjednodušenie regulácie a zníženie právnej neistoty pre prilákanie investícií
Bez politickej, občianskej a finančnej vôle ostaneme aj v ďalšej epoche ľudstva v neistote, nebezpečenstve a nepriazni osudu.
Celá debata | RSS tejto debaty