Pre mnoho krajín je kladený dôraz na prispôsobenie sa k zmene klímy a zabezpečenie ekologicky, ekonomicky a sociálne vyváženého využívania ich vlastných prírodných zdrojov. Súčasne sa od nich očakáva aby nedošlo k zmene dynamiky a rastu hospodárstva. Ako vyriešiť túto paradigmu?
Na túto odpoveď by som použil jednu rovnicu s dvoma „neznámymi“ pre komplexnú ilustráciu: Zelený rast a zelená ekonomika = Efektívne štátne inštitúcie a kvalifikované politické a odborné rozhodnutia.
Dôraz musí byť kladený na ekologicky progres technológií, výskumu, inšpekcie a vývoja, transferu technológií do zaostalých fabrík a vytvorenie sofistikovanej technológie, ktoré môžu uľahčiť rozmach zelenej ekonomiky. Čo je zelená ekonomika? Efektívne využívanie prírodných zdrojov a efektívne riadenie pre zamedzenie zhoršovania životného prostredia a minimalizovať plytvanie je v celku zelenou ekonomikou. Pri zelenej ekonomike ako pri väčšine výziev nesmieme zabudnúť na samotnú populáciu. Každopádne, zelená ekonomika je najvhodnejší spôsob pre budúci vývoj a zdravú generáciu obyvateľstva. Ľudia po celom svete budú musieť vykonávať základné zmeny využívania zdrojov, výroby a nakladania s odpadmi. To znamená, že si musia zmeniť svoje staré návyky a správania. Ekonomický vývoj sprevádzaný obrovskou záťažou na životné prostredie, klimatické zmeny, zhoršovanie životného prostredia a vyčerpávanie prírodných zdrojov musí byť už LEN minulosťou. Dokonca aj súkromný sektor je dnes nútený uvažovať nad „zelenými“ hodnotovými reťazcami a reštrukturalizovať svoju produkciu, pretože efektívne využívanie vody, energie a materiálov sa stáva rozhodujúcim faktorom konkurencieschopnosti. Udržateľnosť hospodárskeho rozvoja prostredníctvom zelenej ekonomiky sa stále viac a viac stáva dôležitým faktorom aj cezhraničnej spolupráce a mala by byť podmieňujúcim zákonom v rámci spoločenstva EÚ. Iba spolupráca prostredníctvom pragmatických úsilí prostredníctvom legislatív, smerníc, vyhlásení a rozhodnutí môže nadobudnúť účinnosti a efektivity. Vlády v každej krajine by mali investovať do zelenej ekonomiky založenej na prijatých odborných a pragmatických rozhodnutí.
Jedným z primárnych rozhodnutí vlády SR by malo byť aj vytvorenie zelenej inšpekcie zameranej na hospodárstvo a týmto posilniť nie len autoritu samotnej ekológie a zeleného rastu, ale aj zamestnanosti. Účelnejšie využívanie a prepojenie Ekofondu so zelenou ekonomikou a zákonným opatrením prinútiť slovenských výrobcov k modernizácii, alebo primeraného odvodu štátu za ignoráciu zeleného rastu hospodárstva. S ohľadom na celosvetovú finančnú krízu je teraz nevyhnutné pre krajiny v regióne, aby prehodnotili svoje cesty rozvoja.
Celá debata | RSS tejto debaty