Udržateľné riadenie môže byť aplikované na mnoho vecí, pretože môže byť použité ako doslovný a abstraktný pojem. To znamená v závislosti od toho, na čo sú aplikované, a čo sa tým môže zmeniť. Udržateľné riadenie čerpá pojmy z udržateľnosti a syntetizuje ich s koncepciou riadenia. Je to strategický prístup k riadeniu a politike, ktorá vyžaduje intervenciu a súhrn sociálneho, prírodného a finančného kapitálu s cieľom vytvoriť integrovaný rámec vrátane vedenia, plánovania, realizácie, monitorovania, posudzovania a koordinácie. Riadenie je v plnej miere zamerané na
ochranu zdravia a životného prostredia uskutočnené spôsobom, ktorý napĺňa potreby prítomnosti, bez toho, aby bola ohrozená schopnosť budúcich generácií uspokojovať svoje vlastné potreby. Stratégia riadenia a rozvoja predstavuje implementačné prístupy k integrovanému riadeniu a trvalo udržateľnému využívaniu životného prostredia a zdrojov. Táto cesta udržateľného riadenia je skúmaním nových spôsobov myslenia a konania, ktoré sa javia ako integrovaný rámec ekonomických, environmentálnych a sociálnych perspektív. Stratégia udržateľného riadenia, ktorá integruje ekonomické, sociálne a environmentálne aspekty trvalo udržateľného rozvoja, by mala byť vykonávaná v súlade s prioritami každej krajiny. Priority krajiny by mali integrovať krátkodobé a dlhodobé ekonomické, sociálne a environmentálne ciele spoločnosti – prostredníctvom vzájomných
podporných prístupov a kompromisov. Strategické ciele by nemali byť čisto ekonomického rázu, ale mali by tiež brať do úvahy ďalšie ciele spoločenského pokroku, ekológie a ochrany životného prostredia, udržateľnej výstavby a optimálneho rozvoja, ochrany a využitia zdrojov (ľudských i prírodných). Úspešné strategické riadenie vyžaduje profesionálnu pracovnú skupinu, aby vykonala celkové riadenie stratégie a sledovala dlhodobé strategické ciele bez ohľadu na politické zoskupenie.
Udržateľné riadenie je definované ako riadenie využívania, rozvoja a ochrany prírodných a materiálnych zdrojov takým spôsobom, alebo v takej výške, ktorá umožňuje ľuďom a komunitám si zabezpečiť ich sociálne, ekonomické a kultúrne blaho a pre ich zdravie a bezpečnosť, za podmienok:
a/ udržania potenciálu prírodných a materiálnych zdrojov (okrem minerálov) s predpokladanou potrebou budúcich generácií v rámci ich ochrany
b/ zabezpečenia ochrany a kvality životne dôležitých zložiek, akým sú ovzdušie, voda, pôda, ekosystémy a podobne
c/ zabránenia, odstránenia alebo zmiernenia nepriaznivých dôsledkov ľudskej činnosti na životné prostredie
To znamená, že udržateľné riadenie považuje nielen finančné výhody svojho rozhodnutia, ale aj jeho ekonomické, environmentálne a sociálne dôsledky. Udržateľné riadenie umožňuje navrhovať udržateľnejšie, zdravšie a cenovo dostupnejšie produkty a služby a riešenia globálnych otázok, akým sú nepopierateľne sociálny status, chudoba, degradácia ekosystémov a ľudských práv. Ekonomický rozvoj, ktorý by nemal obetovať budúcu kvalitu života pre krátkodobé zisky, by mal práve naopak pomáhať udržiavať ekologické procesy, na ktorých závisí všetok život na planéte. Podstata udržateľného rozvoja je úzkym prepojením sociálno–ekonomických a environmentálnych prvkov. Na začlenenie sociálno–ekonomických a ekologických ukazovateľov spája ekonomika a ekológia všetky jeho potenciálne modely ekonomických procesov, ekologických procesov a ich vzájomných interakcií. Udržateľná stratégia riadenia a opcie „osvedčených postupov“ musia byť naplánované, vykonávané a udržiavané v rámci jednotlivých zložiek, procesov a atribútov ľudských faktorov pre vývojové prostredie.
Trvalo udržateľný rozvoj má tri vetvy:
– životné prostredie
– potreby súčasných i budúcich generácií
– ekonomika
Udržateľné riadenie pomocou týchto vetiev, vytvára schopnosť udržať systém na neurčito bez vyčerpania zdrojov, udržanie ekonomickej životaschopnosti a je tiež s ohľadom na potreby súčasných a budúcich generácií. Udržateľné riadenie bolo vytvorené s cieľom definovať ako použitie udržateľných postupov v kategóriách podnikov, poľnohospodárstva, spoločnosti, životného prostredia a v osobnom živote tým, že bude prínosom pre súčasné a budúce generácie. Udržateľné riadenie je nutným a ochranným systémom, pretože je dôležitou súčasťou schopnosti úspešne udržať kvalitu života na našej planéte. V ďalšom skúma environmentálne, ekonomické a sociálne dôsledky rozhodnutí, ktoré robíme, a stratégie, ktoré sa používajú na nájdenie udržateľných riešení problémov a nedostatkov životného prostredia. Udržateľné riadenie možno aplikovať na všetky aspekty nášho života. Napríklad praktiky a činnosti podniku by mali byť udržateľné, ak chcú zostať v podnikaní a prosperite, pretože v prípade, ak sa podnik stane neudržateľným, tak tým pádom prestáva byť konkurencieschopný. Alebo komunity sú v intenciách trvalo udržateľného hospodárenia v tom prípade, keď je komunita prosperujúca a je to zároveň signálom, že riadenie musí byť udržateľné. Lesné a prírodné zdroje musia mať tiež udržateľné riadenie, ak majú byť schopné priebežne uživiť nás a naše budúce generácie. Naše osobné životy musia byť tiež riadené udržateľným spôsobom. To môže byť také rozhodnutie, ktoré Vám pomôže udržať naše bezprostredné okolie a životné prostredie, alebo našu emocionálnu a fyzickú pohodu. Vychádza tiež z oblasti životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja výskumu, poskytovaním praktickej prípravy na novú generáciu odborníkov, ktorí sa budú zaoberať kritickými interdisciplinárnymi problémami. Zdroje sú chrbticou každej ekonomiky pri ich použití, transformácii a vytváraní zásob, ktoré zvyšujú bohatstvo súčasných a budúcich generácií. Avšak, rozmery nášho súčasného využívania zdrojov sú také, že šance budúcich generácií k ich spravodlivému podielu sú ohrozené. Okrem následkov nášho využívania zdrojov z hľadiska vplyvov na životné prostredie, môžu tiež vyvolať vážne škody, ktoré idú nad rámec únosnosti životného prostredia.
Otázky udržateľnosti sú riešené v mnohých priemyselných odvetviach, neziskových organizáciách a vládnych agentúrach a sú súčasťou rôznych organizačných funkcií so spoločným cieľom vytvoriť udržateľnú ekonomiku, spoločnosť a životné prostredie.
Celá debata | RSS tejto debaty