Založ si blog

Náš „global skleník“ je už hotový, otázne je, že či budeme môcť aj vetrať a nadýchnuť sa? !

Kompenzačné projekty – ako lacná alternatíva pre dobrovoľné zníženie skleníkových plynov v Európe a ktoré by mali zaručiť „neutralitu klímy“ našich pracovných a technologických aktivít. Myšlienka kompenzačných opatrení pre emisie CO2 bola evokovaná z Kjótskeho protokolu. Nosným prvkami sú dva projekty:                                                                        

a/ mechanizmus čistého rozvoja tzv. Clean Development Mechanism (CDM – mechanizmus čistého rozvoja je jedným z mechanizmov flexibility definovaných v Kjótskom protokolu IPCC, 2007. Mechanizmus napomáha vyspelým krajinám nie len k znižovaniu emisií a stimulácii udržateľného rozvoja, ale aj zaviesť projekty emisnej redukcie ako súčasť globálnych investícií do ochrany životného prostredia a zdravia občanov). CDM projekty musia zabezpečiť zníženie emisií a musia sa kvalifikovať prostredníctvom prísneho emisného procesu. CDM preto môže len vysloviť doporučenie, aby rozvojové krajiny vytvárali všetky priaznivé podmienky k rozvoju a prenosu poznatkov a technológií, ktoré by pozitívne ovplyvnili regióny prostredníctvom vytvárania pracovných miest a infraštruktúry.                                                                                                                                                                              b/ spoločná realizácia tzv. Joint Implementation (JI -spoločná realizácia ponúka stranám projektu flexibilný a nákladovo efektívny spôsob uplatnenia časti svojich záväzkov z Kjóta. Projekty musia mať súhlas hostiteľskej strany a účastníci musia mať právo sa zúčastniť jedného projektu zo strán zapojených do projektu. Spoločná realizácia podporuje a odmeňuje iniciatívy na znižovanie emisií medzi priemyselnými krajinami, ktoré podpísali Kjótsky protokol). Týmto spôsobom krajina môže znížiť svoje náklady na plnenie cieľov vyplývajúcich z Kjótskeho protokolu investovaním práve do projektov, ktoré znižujú emisie skleníkových plynov v krajinách, kde znižovanie emisií môže byť lacnejšie. Spoločná realizácia (JI) je mechanizmu s podnetom pre firmy v priemyselných krajinách k znižovaniu emisií nákladovo efektívnym spôsobom prostredníctvom spoločného investičného úsilia. Projekt predstavuje spoluprácu medzi oboma spoločnosťami v krajinách, ktoré majú záväzky na zníženie emisií . Spoločný vykonávací mechanizmus je tiež stimulom pre firmy v priemyselných krajinách na zdieľanie vedomostí a úrovne o zelených technológií. Projekt JI musí preukázať svoju rentabilitu investície, že dosiahne zníženie emisií. Účasť v projektoch JI je dobrovoľná, a výhody sú preukázateľné pre obe zúčastnené strany a samotné životné prostredie. Hostiteľská krajina dostane zahraničné investície a pokročilé zelené technológie, zatiaľ čo investorské krajiny dostanú pomoc na dosiahnutie súladu s ich záväzkami na zníženie emisií pri nižších nákladoch.

Tieto nástroje sú založené z presvedčenia, že trh bude regulovať ponuku a dopyt „certifikátov“ a tým povedie k účinnému zníženiu emisií CO2. Týmto spôsobom môžete uľahčiť rozvoj lesov alebo udržateľnej energie. Tieto projekty tiež poskytnú v budúcnosti dodatočný príjem pre samosprávu a zaistia obnovu prírody a životného prostredia. Tento systém je pozitívny spôsob, ako pre jednotlivcov tak aj pre spoločnosti, ktoré svojimi aktivitami prispievajú k zmene klímy a chcú riešiť dôsledky svojich aktivít investovaním do projektu znižovania emisií na ochranu obyvateľstva. Projekty úspešne riešia aj obavy o účinnosti obchodovania s emisnými kvótami v poskytovaní skutočných výhod a trvalo udržateľného rozvoja. Projekt je kompenzáciou emisií oxidu uhličitého k financovaniu pre obnoviteľné zdroje energií, ktoré pomôžu regiónom, aby sa vyvíjali udržateľným spôsobom a zlepšil ich prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelávaniu a pracovným príležitostiam. Tak projekty OZE by nahradili špinavé a nezdravé tradičné palivá, ktoré sú ohľaduplnejšie pre životné prostredie a zdravie ľudí.

Trvalo udržateľná výroba, rozvoj a efektívne využitie dreva, presadzovanie bezpečnosti a zlepšenie prístupu k čistým energiám, podpora ekologického a hospodárskeho rastu, investície do trvalo udržateľného lesného hospodárstva, do sľubných technológií a „energie budúcnosti“, ktoré vo viacerých prípadoch zjavne nemajú nič spoločné s ochranou ŽP a zdravím obyvateľstva

21.03.2017

„Investícia do lesov je poistná zmluva pre našu planétu (budúcnosť patrí tým, ktorí dávajú novej generácie, dôvod na nádej)“. Vzhľadom k tomu, že lesy sú dôležité pre prežitie a blaho súčasných a budúcich generácií, si dnes pripomíname medzinárodný deň lesov a ústrednou témou pre rok 2017 je lesy a energie (výhody a riziká), pričom lesy sú hybnou silou [...]

Zbavujeme sa často domácich odpadov vo vlastný „ne/prospech“ a sme si vedomí komplexných dopadov zo spalín a popolov pochádzajúcich práve z týchto odpadov? !

09.01.2017

Sú ctení občania, šetrní Vaši susedia a používajú na vykurovanie príbytku nevhodné, ba čo podozrivé palivo, či dokonca nebezpečný odpad? Zatiaľ na Slovensku sa táto problematika netýka kompetentných úradov, ale napríklad v Českej republike to vyriešili rázne. Od januára 2017 platí novela zákona o ochrane ovzdušia, ktorá umožní úradom kontrolovať, čím to [...]

Efektívne využitie tuhého komunálneho odpadu endotermickým procesom a využitím syntézneho plynu technológiou teplotných fáz „nepriameho tepla“. Koniec éry konvenčných skládok TKO a spaľovania.

12.12.2016

Spoločnosť Elche (Španielsko) vyvinula proces, GREEN technológiu splyňovania komunálnych odpadov na výrobu tepla a elektriny. Spoločnosť navrhla takú technológiu, ktorá eliminuje obligátne nakladanie s tuhým komunálnym odpadom, ich konvenčné spaľovanie a ukladanie na uzavreté skládky. Tieto technológie (aj keď ich počet v posledných rokoch stúpa, avšak každá má [...]

Maroš Žilinka

Ústavnoprávny výbor k rozhodnutiam Žilinku po zrušení ÚŠP neotvorili

30.04.2024 13:51

Koalícia podľa podpredsedu ústavnoprávneho výboru Dostála odmieta, aby si výbory plnili svoju kontrolnú funkciu.

prezidentske volby Ivan Korčok postava

Korčok podporí v eurovoľbách PS, KDH, SaS a Demokratov

30.04.2024 13:14

Vyzvať chce najmä na podporu žien na kandidátnych listinách týchto strán.

Británia Londýn Hainault útok meč zranení

Muž s mečom útočil na ľudí na predmestí Londýna

30.04.2024 12:52

Podľa polície incident zrejme nesúvisí s terorizmom.

lukáš machala

Je podložené, že Zem je guľatá? Boli ste vo vesmíre? Machala chce dať vo verejnoprávnom médiu priestor aj konšpirátorom

30.04.2024 12:37

Machala sa stal známym ako poradca bývalého predsedu NR SR Andreja Danka. Už vtedy bol šíriteľom konšpiračných teórií.

Ing. Florián KISS

Pravda nám umožňuje poznávať veci také, aké sú samy v sebe; rozlišovať medzi bezvýznamným a podstatným; medzi tým, čo máme vykonať a čo vykonať nemusíme. Hodnotu človeka nemeriame tou pravdou, ktorá sa stala jeho vlastníctvom, ale námahou, ktorú vynaložil na jej dosiahnutie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 814509x
Priemerná čítanosť článkov: 13805x

Autor blogu