-globálne otepľovanie na Zemi bude mať za následok odvrátenej tváre prírody čoraz vo väčšej a častejšej miere, masové migrácie (ako populačné, tak aj živočíšne), násilie, zvýšených zdravotných rizík a podvýživy.
-budú stúpať negatívne vplyvy aj na populáciu, ako tlaky na zdravie, nespravodlivosť, chudobu, vlny zvýšených horúčav a zimy (inverzie počasia), požiare, vysýchanie vegetácie, zmeny biodiverzity a iné.
-rapídne poklesnú obnoviteľné zdroje, ako aj množstvo čerstvej vody.
Existuje veľa faktorov, ktoré poškodzujú prirodzenú ekologickú rovnováhu v dnešnom svete (odlesňovanie, konvenčný priemysel, emisie, odpady…). Práve preto by sme nemali pchať hlavu do piesku, ale podniknúť všetky pravdepodobné kroky k úspešnej, čistejšej, zdravšej a lepšej budúcnosti. Súčasná úroveň aktivít je nedostačujúca aby sa zabránilo stále vážnejším dôsledkom zmeny klímy, ktoré majú veľké sociálne, environmentálne a ekonomické dôsledky. Jedným z riešení je prijať ekologické výrobné postupy v rámci ekologizácie vlastného priemyslu (zelený fond životného prostredia). Ďalej je to napríklad zelená chémia, energetická náročnosť a odpady (riadená a štátom kontrolovaná likvidácia priemyselného odpadu a kalov). Musíme sa vydať po ceste k trvalej udržateľnosti a ľudia si musia uvedomiť potrebu obmedzení na Zemi.
Pevne verím v ochrane životného prostredia, ako súčasť uvedomelosti a verejného záujmu. Nesúhlasím s plytvaním čistého vzduchu a vody na úkor hospodárskeho rastu, so zaťažovaním životného prostredia odpadmi s fabrík (ukladanie a kontaminácia odpadov s minimálnym dôrazom na ochranu a spracovanie), lebo ak si zahraničný investor rozmyslí svoje pôsobenie na Slovenskom trhu, tak nám ostanú iba zanechané haldy odpadov na úkor slovenského poplatníka. Musíme brať väčší dôraz a legislatívny tlak na našich znečisťovateľov, aby verejné pozemky zabraté a kontaminované odpadmi, neboli na úkor nás všetkých a možných ziskov štátu. Budem aj naďalej pracovať na ochrane životného prostredia (podporovať mojou aktívnou prácu environmentalistu súčasného premiéra SR a ministra ŽP SR), podporovať investície do obnoviteľných zdrojov energie a energetickej účinnosti (v prospech energetickej bezpečnosti SR), a chrániť zdravie našej verejnosti a ich bezpečnosť. Vzhľadom na komplexnú povahu problémov súvisiacich so znečistením životného prostredia, by sa jej ochrana mala stať čoraz dôležitejšou agendou sociálnej a hospodárskej politiky krajiny. Aby sa ochrana životného prostredia stala skutočnou výzvou pre nás všetkých, je dôležité, aby samotná spoločnosť určila hranicu (úroveň), odkiaľ by už táto celospoločenská problematika mala byť nielen štatútom nezáujmu a ignorancie, ale súčasťou výchovy, zvykov a povinností. Ochrana životného prostredia by mala začať od nás. Bez vytvorenia vlastného a jednoduchého spôsobu ochrany životného prostredia, neexistuje nič efektívnejšie, ako mať nádej na lepší, usporiadanejší, ekologickejší a ohľaduplnejší život. Zelený svet môže byť zdravší a rozmanitejší a môžeme znovu obnoviť jej prirodzenú krásu, aby sa budúce generácie mohli tešiť na svet, ktorý je skutočne zelenší, čistejší a zdravší.
Zásadami a odbornými postupmi, na zachovanie udržateľného stavu prírodného prostredia, je možné zvrátiť proces degradácie životného prostredia. Môžeme existovať, konať a rozhodovať zodpovedne. Dnes naše prežitie závisí na tom, ako sa naučíme rešpektovať zákony prírody a prispôsobovať sa tým rozhodnutiam, ktoré sú v súlade udržateľného stavu. Téma udržateľnosti a jeho prvoradý význam spočíva v schopnosti udržať sami seba, čiže prežiť. Prežitie si vyžaduje rozsiahle zmeny, ale niektorí ľudia sa snažia definovať udržateľnosť tak, aby sa zabránilo zmenám. Cieľom udržateľnosti je jasne stanoviť v symbióze, čo je a čo nie je udržateľné. Úsilie chrániť a udržiavať ľudský pokrok s tým posolstvom, aby boli uspokojené nevyhnutné ľudské potreby v súlade s jeho prostredím, a uvedomiť si tie ľudské ambície (prehnané potreby, prečerpané neobnoviteľné zdroje, devastované životné prostredie, odlesňovanie, hubenie biodiverzít, emisie, odpady atď.), ktoré sú jednoducho neudržateľné. Náš život môže byť plnohodnotnejší, môže poskytnúť potešenie, účel a zmysel života, aj bez poškodenia Zemi. Záverom by som ešte uviedol jednu vlastnosť, ktorá čelí veľkému deficitu v našej spoločnosti, a to je tolerancia. Napríklad zákon tolerancie sa zaoberá schopnosťou rôznych organizmov tolerovať zmeny v ich životných podmienok, len ľudstvo je výnimkou.
Celá debata | RSS tejto debaty