Globálny nárast dopytu po energií 2,2% ročne do roku 2035
Svetový dopyt po elektrine „konečnej podobe energie“, je bohužiaľ nastavený na rýchlejší rast ako akékoľvek iné investičné posuny (inovácie, obnoviteľné zdroje, nízkouhlíkové technológie a iné). Globálny dopyt po energii rastie aj napriek relatívne vysokým cenám ropy a zemného plynu a ich zásobám. Ani rastúce ceny ropy nedokážu utlmiť rast dopytu po rope a ďalších palív. Rastúce populácie spolu s ekonomickým rastom v mnohých rozvojových krajinách spôsobili rýchlu zmenu v ich štruktúre spotreby energie v posledných rokoch. Výsledkom je, že konvenčné systémy dodávky energie sa stali nepostačujúce na riešenie rastúceho dopytu po energii v kontexte ich spotreby. Tento rýchly rast dopytu ovplyvnili trhy s energiou, a preto výroba, distribúcia a riadenie energie sa menia rapídne a staršie koncepty sú nahradené novými technológiami s prihliadnutím na životné prostredie, zdravie obyvateľstva, energetickej náročnosti a účinnosti a ekologických aspektov.
Po silnom raste v roku 2010, globálna spotreba energie vzrástla oveľa pomalším tempom v roku 2011 (z 2,2% na 4,9%). Zatiaľ čo toto spomalenie je spôsobené predovšetkým hospodárskou krízou, ktorá zasiahla krajiny OECD, sa k rekordným cenám ropy upísalo aj obmedzenie globálneho nárastu spotreby ropy v energeticky náročných krajinách, ako je Čína alebo India. Vo väčšine krajín OECD, celková spotreba energie zostala pod úrovňou predkrízového obdobia, ale naopak sa zrýchlil v Číne a Indii. Už niekoľko rokov sa svetový dopyt po energii točí okolo čínskeho a indického trhu, zatiaľ čo rozvinuté krajiny zápasia so stagnujúcou ekonomikou a vysokými cenami ropy. Rastúci dopyt po energii z ekonomického výkonu a zlepšenia životnej úrovne budú pravdepodobne klásť väčší tlak na dodávkach energie. Napríklad, v Číne samotnej, sa dopyt zvýši o 75 percent do roku 2035.
Rastúci dopyt po energií, geopolitické tlaky a viac vzdialené a náročné zdroje budú aj naďalej meniť globálnu energetickú politiku krajiny. Je dôležité, aby sme čelili výzvam a využívali príležitosti, pretože energia ako jej produkcia a jej využitie ekologicky a bezpečným spôsobom, je platforma pre širší hospodársky rast a zlepšuje kvalitu života ľudí na celom svete. „Preťahovanie sa lanom“ pokračuje medzi rastúcim svetovým dopytom po energii a stále naliehavú potrebu mať čistý a obnoviteľný zdroj energie. Táto potreba a dĺžka jeho prechodu bude ovplyvnená viacerými aspektmi na národnej úrovni a od úrovne samotných obyvateľov. Napríklad, zvyšovanie povedomia verejnosti o potrebe kontrolovať emisie látok znečisťujúcich ovzdušie a skleníkových plynov, nové vládne právne a administratívne opatrenia, verejný dopyt po energetickej nezávislosti, a rastúca praktickosť a skúsenosť s biopalivami a alternatívnymi palivami. Veľký dôraz sa bude musieť klásť aj na vyprodukovaný odpad a jeho spracovanie ako na produkt (palivo), tak aj na energiu a tak isto viac si vážiť poľnohospodársku pôdu a jej využitie na potravinárske domáce účely a nezaťažovať ju ináč.
Celá debata | RSS tejto debaty