ROPA – komodita? neobnoviteľný zdroj energie? čertov prekliaty nápoj? skaza našej populácie? hlboký a trvalý zdroj hnutí, vojen a intervencií?
Ropa je potrebná pre základné fungovanie globálnej ekonomiky, produkcie tovaru a služieb po celom svete. Bez ropy by ani naša armáda a polícia nedokázala brániť krajinu pred vonkajšími hrozbami. Stručne povedané, svet je kriticky závislý na neobnoviteľnom zdroji – ROPE! Pojem vlastníctva tejto komodity vyvolalo vo svete väčšinu militantných, nacionalistických a fundamentalistických revolučných hnutí a islamského terorizmu.
Naša závislosť na cudzích zdrojoch energie oslabuje nie len ekonomiku, hospodárstvo a v konečnom dôsledku konkurencieschopnosť, ale v každom prípade postavenie Slovenska v EÚ voči mocenským štátom vlastniacim neobnoviteľné zdroje energií. Musíme byť doživotným partnerom nie len západu, ale predovšetkým východu a žiť s predstavou, že sa „kohútiky“ nezastavia.
Autorská otázka: je vôbec možné nášmu štátu byť nezávislý na zdrojoch energií? Postačí dokument Paktu Stability a Energetickej politiky zahrňujúci energetickú bezpečnosť v ponímaní strednodobých sa dlhodobých plánov – nezrealizovateľných? Prečo sú mocenské krajiny vlastne synonymom mocenstva? Len pre svoju veľkosť krajiny? Pre veľkosť armády? Pre finančnú stabilitu? Pre zdroje neobnoviteľných energií a komodít?
Ja by som s určitosťou poukázal na obrovské finančné tranže do výskumu zdrojov energií a prevratných technológií, ktoré sú samozrejme TOP SECRET pre svet! Mysliac na svoju budúcnosť a dobu, keď napríklad fľaša ČISTEJ vody (nie minerálky) bude drahšia ako napríklad v súčasnosti baňa na železnú rudu. Zámerne som sa snažil spojiť klenot Slovenska v duchu cennej komodity (ktorá je zatiaľ klasifikovaná v našom podvedomí LEN ako obyčajná voda) a klenot mocenských štátov vo forme rudy.
Naša energetická bezpečnosť by sa mala okrem oddielu diverzifikácie zdrojov, kde sa hľadajú všetky možné variácie napájania so susednými štátmi pokúsiť aj o pilotný projekt spolupráce odborného kolektívu nevýrazných, ale nadaných environmentalistov. Napríklad jedným z riešení je, že: odpad by mal byť súčasťou uzavretého cyklu, vrátiť sa tam odkiaľ pochádza.
Myšlienka na záver: Dôvody pre štátnu pomoc na obnoviteľné zdroje energií sú o nič menej naliehavé ako závislosť na neobnoviteľných, ale bude to vyžadovať trvalý verejný tlak z celého politického spektra proti etablovaným súkromným záujmom (svetové lobby na neobnoviteľné zdroje energií) v rozpore s národným záujmom.
Celá debata | RSS tejto debaty